Yeni yasa ile hizmet alanı il sınırı olarak belirlenen Mersin Büyükşehir Belediyesi, geniş bir coğrafi alandan sorumlu olduğu için, Kurban Bayramı ile ilgili hazırlıklarına ve denetimlere şimdiden başladı.

     Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Veteriner Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı ekiplerin, Kurban Bayramı’na yaklaşık 1,5 aylık bir zaman olmasına rağmen şimdiden denetimlere başladıklarını ifade eden Başkan Burhanettin Kocamaz, “Önümüzdeki 1,5 aylık süre içerisinde Mersin merkezde ve tüm ilçelerinde mevcut mezbahaneleri denetleyen ekiplerimizin verdiği raporlar doğrultusunda, gerekli yeterliliğe ve hijyen koşullarına sahip olmayan mezbahaneler yıkılarak, yerlerine yeni mezbahaneler inşa edilecek. Önümüzdeki yıllarda potansiyele göre her ilçe ya da iki ilçe arasında bir mezbahane kurmayı planlıyoruz.” dedi.

     Mersin’de yüksek oranda kaçak et kesimi yapıldığını belirten Başkan Kocamaz, “Mersin Halkı’nın sağlıklı et tüketmesi ve yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle, belediyemize bağlı Veteriner Hizmetleri Daire Başkanlığı ekiplerimiz, çalışmalarını ve denetimlerini sıkı bir şekilde sürdürüyor. Denetimlerini ilçelere de yayan ekiplerimizin verdiği rapor doğrultusunda, sağlıksız koşullarda ve hijyenden uzak mezbahaneleri kapatıyoruz. Bu denetimler ve sağlıklı mezbahanelerin çoğalması ile Mersin’deki kaçak et kesiminin de önüne geçmiş olacağız.” dedi.

     Mersin genelinde tek ruhsatlı mezbahanenin Tarsus’ta olduğunu vurgulayan Başkan Kocamaz, “İnşallah önümüzdeki süreçte merkezde ve ilçelerde sağlıklı ve hijyen kurallarına uyan mezbahaneler inşa edeceğiz. Mersin Halkı’nın sağlıklı et tüketmesi ve yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla denetimlerimiz büyük bir titizlik içerisinde devam edecek.” dedi.