Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) 2014/2015 Sanat Sezonu’na,  Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal yönetiminde altısı yeni eser olmak üzere;  iki müzikal, dört opera, bir operet, beş bale, bir müzikli oyun, üç çocuk müzikali, eğitim ve tanıtım etkinlikleri ve  her ay ayrı bir eserin seslendirileceği senfonik konserler hariç toplamda 16 eserle giriyor. Ayrıca Oda Müziği Konserleri, Atatürk’ü Anma Konseri, Kilise Konserleri, Kültür Merkezi Şeref Salonu’nda seslendirilen Şan Konserleri  repertuvarda yerini alan diğer etkinliklerdir.

Çukurova ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin tek opera kurumu olan, dolayısıyla turneler yoluyla oldukça geniş bir alana hizmet götüren MDOB, senfonik konserler, çocuk müzikalleri, müzikaller, opera, operet ve bale eserleriyle yeniden sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Yaz dönemi boyunca yürütülen yeni sanat sezonu çalışmalarıyla yıllık repertuvarını oluşturan Mersin Devlet Opera ve Balesi, sanatseverlerin ancak büyük masraflarla dünya sahnelerinde görmeye alıştıkları eserleri Mersin’de seçkin sanatçılar ile sahneleyerek paha biçilmez bir hizmeti de yerine getirmektedir.

2014/2015 Sanat Sezonu’nda opera ve balenin kalbi Mersin’de atacak. İki dünya prömiyerinin yanı sıra, G. Puccini’nin iki ölümsüz eseri La Boheme ve Tosca operası 
sanatseverlerle yeniden buluşturulacak.

Geçtiğimiz sanat sezonunda Türk opera ve balesinin önemli yapımlarını, klasik opera ve bale eserlerini  sanatseverlerle  buluşturan Mersin Devlet Opera ve Balesi, sezona Mersin Marina Amfi Tiyatrosu’nda 13-20 Eylül tarihlerinde seslendireceği ücretsiz halk konserleriyle başlıyor. Kendi sahnesinde ise ülkemizin en önemli üç tenorunun sahne alacağı Gala Konser ile 02 Ekim’de perdelerini açacak. Ardından müziği Can Atilla’ya ait Piri Reis balesinin dünya prömiyerini 16 Ekim’de sanatseverlerle buluşturacak. Bujor Hoinic’in bestelediği librettosu Şefik Kahramankaptan’a ait Şahmeran operasının dünya prömiyeri ise 14 Şubat’ta gerçekleştirilecek. Ardından Anlat Şehrazat ve Batı Yakası Hikayesi eserlerinin Mersin prömiyeriyle birlikte, G. Puccini’nin La Boheme, Okan Demiriş’in Karyağdı Hatun, üç sezon aradan sonra Puccini’nin Tosca operası yeniden repertuvarda yerini alacak.Yeni sanat sezonunda sahnelenecek bale eserleri; Mersin prömiyeri ile Turgay Erdener’in Afife balesi, Notre Dame’ın Kamburu, Fındıkkıran, Çalıkuşu eserleri olacak.Yeni sanat sezonunun diğer repete eserleri; Lüküs Hayat, Seslerle Anadolu, Keloğlan’ın Sırrı, Bremen Mızıkacıları. Her ay “Opera Okulda” adı altında gerçekleştirilen eğitim etkinliklerine devam edilecek. Bu sanat sezonunun yeni çocuk müzikali; Değirmendeki Hazine eseri olacak. 

Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal yaptığı açıklamada; “Her yıl olduğu gibi birbirinden önemli eserleri yeni sanat sezonunda da sanatseverlere takdim ediyoruz.  Mersin’de sanat estetiğini ve algısını yükseklere çekerek ulaştığımız standart gereği  sanatseverlere en iyi hizmeti sunmak istemekteyiz. Bu doğrultuda, 2014/2015 Sanat Sezonu’nun hayırlı olmasını diliyorum” dedi.  


Mersin Devlet Opera ve Balesi 2014/2015 Sanat Sezonu Repertuvarı

Yeni Sahnelenecek Eserler

 

Piri Reis –Bale 2 Perde
Can Atilla
(Dünya Prömiyeri: 16 Ekim 2014 Perşembe saat: 20.00 Mersin Kültür  Merkezi-Opera Sahnesi)
    Yaptığı dünya haritası ve denizcilik kitabıyla dünya denizcilik tarihine derin etkileri olan Osmanlı deniz bilimcisi Piri Reis’in, hayranlık uyandıran başarılarının yanı sıra ve trajediyle son bulan yaşamının sahneye taşındığı eserin müziği Can Atilla’ya ait. Koreografisini Armağan Davran ve Volkan Ersoy’un yaptığı Piri Reis balesini Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin seçkin bale sanatçıları sahneliyor. Eserin dekor tasarımı Savaş Camgöz’e, kostüm tasarımı Gülay Korkut’a, ışık tasarımı Tarı Deniz’e ait. Koreografi asistanlığını ise Ayşe Fidanlık yapıyor.
Şahmeran–Opera 2 Perde
Bujor Hoinic
(Dünya Prömiyeri: 14 Şubat 2015 Cumartesi saat: 20.00 Mersin Kültür  Merkezi-Opera Sahnesi)
    Bir Anadolu mitolojisi olan ve aynı adla operaya uyarlanan Şahmeran eserinin Librettosu Şefik Kahramankaptan’a, müziği Bujor Hoinic’e ait. 

Anlat Şehrazat–müzikal 2 Perde
Serdar Yalçın
(Mersin Prömiyeri: 13 Aralık 2014 Cumartesi saat: 20.00 Mersin Kültür  Merkezi-Opera Sahnesi)
Ünlü Bin bir Gece Masalları’ndan sahneye Anlat Şehrazat adıyla Mehmet Birkiye ve Atilla Birkiye tarafından uyarlanan eserin müziği Serdar Yalçın’a ait. 

Afife–Bale 2 Perde
Turgay Erdener
(Mersin Prömiyeri: 17 Ocak 2015 Cumartesi saat: 20.00 Mersin Kültür  Merkezi-Opera Sahnesi)
İlk Müslüman kadın oyuncu Afife Jale’nin oldukça dramatik geçen hayatının anlatıldığı eserin libretto ve  koreografisi Beyhan A. Murphy’e, müziği Turgay Erdener’e ait.