Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2014-2015 eğitim öğretim döneminde İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan "Güvenli Okul-Güvenli Eğitim Projesi" (GOGEM) kapsamında, Mersin’de merkezinde bulunan okulların çevresindeki iş yerleri denetlendi. Bu çerçevede, Yenişehir ilçesi sınırları içerisinde bulunan ortaokul kantinlerinde ve okul çevresinde bulunan playstation, internet kafe, kırtasiye, market, bakkal, tekel büfesi dahil toplam 20 iş yeri kontrol edildi. 

Denetimlerde UYAP ve GBT sorgulamaları yapılan 123 şahıstan 37’sinin çeşitli suçlardan kaydının olduğu ortaya çıktı.

Öte yandan, ilçedeki bir ortaokul yakınında bulunan ve M.B isimli şahsa ait, açma ve çalışma ruhsatının bulunmadığı anlaşılan iş yerinde yapılan aramalarda ise çeşitli markalarda 212 adet gümrük kaçağı alkollü içki ve 963 adet gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.

Açıklamada ayrıca, Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerce Eylül ayı içerisinde yapılan çalışmalarda 11 adet hırsızlık olayının aydınlatıldığı ve şüphelilerinin yakalanarak adli makamlara teslim edildikleri bildirildi.