Mersin Ak Parti Milletvekili Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Mersin'deki temaslarını tamamladı. Yeni yapılan şehir hastanesi başta olmak üzere kentte bir dizi temaslarda bulunan Bakan Elvan sahura kadar partililerle görüş alış verişinde bulundu. Mersin Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Karadadaş Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın Mersin için bir şans olduğunu dile getirerek verilen tüm sözleri bir bir yerine getireceklerini söyledi. Karadadaş Sayın Bakanımız Lütfi Elvan yoğun Türkiye gündemine rağmen Mersin'lilerle bir araya geldi. Biz Mersin Ak Parti İl Yönetim Kurulu olarak yeni yapılanma ile halkımızın beklentilerine cevap vereceğiz inşAllah şeklinde konuştu

 BAKAN ELVAN MERSİN'DE RÜZGAR GİBİ ESTİ

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin ilk ve en büyük şehir hastanesini Eylül sonu veya Ekim başında Mersin’de açacaklarını belirterek, “Şehir hastanemiz de tamamlandığında, toplam 2 bin 600 yatak kapasitesiyle Mersin, sağlık turizmi açısından Türkiye’nin en önemli merkezlerinden birisi olacak” dedi.

Yataklı servislerdeki incelemelerinin ardından hastane inşaatı önünde açıklama yapan Elvan, bugün Mersin Şehir Hastanesi’nin yapım işlemlerinin aşağı yukarı tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi. “Mersin Şehir Hastanesi, Türkiye’mizin ilk şehir hastanesi olacak” diyen Elvan, hastanenin yaklaşık 370 bin metrekare kapalı alana sahip olduğunu belirtti. Elvan, “Gözünüzde canlandırmanız için şunu söyleyeyim; Antalya Havalimanı terminal binalarının yaklaşık 5 katı, İzmir’deki yeni yaptığımız terminal binalarının yaklaşık 25, katı büyüklüğünde ve Türkiye’nin açıldığı anda en büyük hastanesi konumunda olacak. Bu hastanemizde yatak kapasitemiz bin 294 olacak, ki oldukça yüksek, bunun yüzde 70’i tek odada tek kişilik yatak olacak. Kalan yüzde 30’u da çift kişilik yatak şeklinde olacak” diye konuştu

ŞEHİR HASTANESİ EKİMDE AÇILIYOR

Şehir hastanesinin yapımına 2015 yılının başında başladıklarını anımsatan Elvan, şu an itibariyle yaklaşık 17-18 ay olduğunu vurgulayarak, “Önümüzdeki 45 gün içerisinde tüm teknik yapım çalışmaları tamamlanacak ve 1 Ağustos 2016 tarihi itibariyle hastanemize yerleştirilmiş olan makine, teçhizat ve diğer donanımların testlerinin süreci başlayacak. Yaklaşık 2 ay içinde bu test çalışmaları da tamamlanacak. Dolayısıyla Eylül ayının sonu veya Ekim ayının başında Türkiye’mizin ve Mersin’imizin ilk şehir hastanesini hep birlikte açacağız. Hastanemizin şimdiden hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
Bu projenin son derece önemli bir proje olduğunu dile getiren Elvan, şehir hastanelerinin hemen hemen tüm branşlarda doktor bulunduran ve bu branşların birbirleriyle etkileşimi olan, hastaların hemen hemen tüm ihtiyaçlarının giderilebileceği hastaneler olacağını bildirdi. Her türlü rekreasyon alanı, kafeteryaları, camisi, sosyal tesislerinin şehir hastanesinin kompleks sahası içerisinde olacağına işaret eden Elvan, şöyle devam etti: “Bu Türkiye’miz için bir ilk. Dolayısıyla bu hastanedeki başarımız, önümüzdeki dönemde diğer şehir hastanelerimizde de devam edecek. Ankara’da Bilkent ve Etlik’te devam eden şehir hastanesi çalışmaları var. Diğer illerimizde de devam ediyor ama bu bizim Mersin’imiz için gerçekten çok önemli.”
Hastanenin çok kısa bir sürede bu konuma gelmesinin çok önemli ve anlamlı olduğuna vurgu yapan Elvan, “20 ay gibi bir sürede hastanemizi bütünüyle tamamlamış olacağız” şeklinde konuştuBakan Elvan'dan Mersinlilere Bir Müjde Daha

MERSİN'DE YENİ HEDEF SAĞLIK TURİZMİ

Mersin’in, özellikle sağlık turizmi açısından Türkiye’nin en önemli merkezlerinden birisi olacağını belirten Elvan, “Bin 294 yatak kapasitesi ve mevcut yatak kapasitelerini dikkate aldığımızda, yaklaşık 2 bin 600 yatak kapasitesi sadece Mersinli hemşehrilerimize değil, diğer illerden ve yurt dışından sağlık turizmi çerçevesinde gelecek olan turistlere de hizmet verecek bir yapıya dönüşecek. Mersin’imiz sağlık turizmi alanında Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri olacak. Türkiye’nin ilk şehir hastanesinin de Mersin’de açılacak olması bunun en önemli göstergesidir” dedi.
Bakan Elvan, şehir hastanelerinin mimarı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sağlık Bakanları Mehmet Müezzinoğlu ve Recep Akdağ’a teşekkür etti.
Elvan: “Türkiye'nin İlk Şehir Hastanesini Mersin'de Açıyoruz”


BAKAN ELVAN, MERSİN’E İKİ MÜJDE DAHA VERDİ

Konuşmasında Mersin’e iki müjde daha veren Elvan, Mersin Üniversitesi Hastanesi’ne 136 yataklı, 43 milyon lira proje tutarında yeni bir onkoloji hastanesi yapımına bu yıl başlayacaklarını ve 2018 yazı başında hastanenin hizmete gireceğini söyledi. Elvan ayrıca, 200 milyon liralık proje tutarı olan Değirmençay Barajı’nın yatırım programına alınmasına karar verildiğini ve sürecin başladığını da bildirdi.
Bakan Elvan: