AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal şunları söyledi:

AHMET DAVUTOĞLU, TUĞRUL TÜRKEŞ VE MHP ARASINDAKİ TARTIŞMA

Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu bir anda ben sorumluluğum gereğine yerine getiririm diyen bir milletvekilimize tabi ki sahip çıkacağız.

Bunula ilgili herhangi bir endişe söz konusu değil.

Bizim burada söylediğimiz şey şudur: AK Parti ve MHP arasında herhangi bir söz konusu değildir.

Bazı genel başkan yardımcılığı seviyesinde yapılan açıklamalarından duyulan rahatsızlık da tarafımızda zaten açıklanmıştır.

Siyasette nezaket her zaman çok kıymetli ve değerlidir. Biz bunun altını çizdik. Bunun uzamasının Türkiye’nin gündemine hiçbir katkısının olmayacağını defalarca telaffuz ettik.

KAVAKÇI’NIN FOTOĞRAFINA CHP’NİN ELEŞTİRİSİNE CEVAP

Sayın Merve Kavakçı hakkında şunu söylemek isterim. Bir şey doğru değerlendirelim. Devletin yaptığı bir tasarruf herhangi bir şekilde anayasaya veya mevcut hukuk düzenine aykırı değilse öncelikli olarak burada bir sorun yok demektir.

Bu, siyasi iradenin aldığı bir karardır. Bu kararı birilerinin eleştirmiş olması da siyasetin doğası gereğidir.

Bu ülke Sayın Merve Kavakçı’nın şahsında bir inanç ve kıyafet özgürlüğünün nasıl engellendiğine de maalesef şahit olmuştur.

Ve Türkiye gibi özgürlükler, demokrasinin ve hukuk devletinin kıymetinin her an altının çizildiği bir ülkede Geçmişte yaşanmış bir tatsızlığın bugün İade-i itibar gibi bir devlet tasarrufuyla eyleme dönüşmesini birilerinin yadırgamasını açıkça anlamıyorum.

Bu atama aslında Türkiye’nin özgürlükler anlamında nereden nereye geldiğinin de göstergesidir.

Bizim geleneklerimiz açısından, değerlerimiz ve inançlarımız açısından Hacı Bektaş-ı Veli’yi, Yunus Emre’yi, Taptuk Emre’yi, Mevlana’yı bilmeyen, bizim geleneğimizde büyük küçük , edep, adap irfan geleneğini, bilmeyen bir anlayışın anladığım kadarıyla o fotoğrafı değerlendirmesinin de sağlıklı olmadığını anlıyorum.

CHP NE DEMİŞTİ?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Merve Kavakçı için "24 gün önce TC vatandaşlığına alınan ve Büyükelçi yapılan Merve Kavakçı, görevine başlamadan ABD vatandaşlığını bırakacak mı?”demişti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz "Bunu yanlış buluyoruz. Dış politikanın formüle edildiği böyle bir yere ne kadar liyakat taşıdığı tartışılan insanların atanması dış politika fiyaskosunun baş nedeni" demişti. CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldır Biçer ise Merve Kavakçı'nın Nazım Kıbrısi ile fotoğrafını paylaşarak, "Çiçeği burnunda Kuala Lumpur büyükelçimiz Merve Kavakçı, hariciye geleneğimize çok büyük katkı sunacağınıza inanıyor ve başarılar diliyorum" ifadelerini kullanmıştı.

CHPnin Merve Kavakçı eleştirisine AK Partiden cevap