Yazarlar >> Nedim Delibaş >> Mersin nasıl Marka Kent olur ?

Mersin nasıl Marka Kent olur ?

15.6.2014 22:22:

Bugün Mersin'in marka kent olması yolunda uzun zamandır yaptığım gözlemleri sizlerle paylaşmak istiyorum.
Yemekleri,tarihi,sanatçıları kozmopolit yapısı,İklim, serbest bölge liman gibi önemli avantajları olmasına rağmen genellikle adliyelik haberler ile ülke gündemine gelen bir kent Mersin.
Türkiye'de bugün tüm şehirler yerel ekonomilerini, yerel geleneksel ürünlerini, kültürlerini diğer kentlere anlatarak potansiyellerini arttırmaya gayret ediyorlar.
Amaç kendi şehrinde ekol olmuş her şeyi pazarlayarak kentlerine daha fazla turist çekerek marka olmaktır. Marka, hayatımızı ve yaşama şeklimizi etkileyen yaşamın her noktasında karşımıza çıkan yüzyılın en büyük pazarlama stratejisidir.

Her ne kadar markalaşmak Türkiye'de ve Mersin'de tam anlamıyla önemi yeni yeni kavranıyor olsa da özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bu konu yıllar önce çok özel ve detaylı şekilde incelenmiş ve önemi anlaşılmıştır. Bu kavramın önemi ve üzerine gidilmesi, organize ve planlı çalışmalar ile de bir araya gelince McDonald’s, Coca Cola ve Marlbora gibi global markalar ortaya çıkmıştır. Bu markaların gelişim süreci kesinlikle tesadüfi değildir ve kesinlikle ‘Bir mal iyiyse, kendini satar.’ gibi bir cümle ile de izah edilebilecek kadar basit olamaz.

Her birisi kendi alanında dünya devi olan bu markalar, kesinlikle daha iyi lezzete, daha iyi kullanıma veya bir başka şekilde söylenecek olursa en iyi müşteri memnuniyetine sahip olmaları gibi nedenlerle ‘dev’ olmamışlardır.

Doğru kampanyalar, bilinçli yönetimler ve etkili sunumlar ile ‘en iyi’ algısını yaratmayı başarmışlardır. Örnek olarak verdiğimiz üç markanın da ürün gruplarını temsil etmesi, markanın yalnızca ürün veya hizmet ile sınırlandırılabileceği anlamına gelmemektedir.

Bu kavram, bugün şarkıcılar için, oyuncular için, spor kulüpleri için bile yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bugün Madonna, Brad Pitt veya Real Madrid denildiğinde hemen hemen herkes bir fikre ve algıya sahiptir. Verilen bu örnekler de kendi alanlarında güçlü markalardır. Güçlü markaların varlığı, dünyayı markalaşma sürecine ve markalar arasındaki rekabete sürüklemiştir. Bunun sonucunda, güçsüz kalan markalar kaybolmuştur. Bu durum da, markalaşmanın bilinçli bir şekilde yürütülmesi gerektiğini göstermektedir.

Şehirlerin, yerleşim yerlerinin veya turistik yerlerin de insanlar için belirli bir algıya sahip olması etkili bir şekilde yürütülecek markalaşma çalışmalarından geçer. Nasıl ki, ürün ve hizmetin yanı sıra ünlüler ve spor kulüpleri örneğini verebiliyorsak, şehirleri de bu örneklerden ayrı tutmak yanlış bir yaklaşım olacaktır.

New York, Paris, Barcelona gibi şehirler, sadece şehir değildir. Her birisi, turistik ve insanların aklında çağrışımlara yol açan markalardır. New York denildiğinde, iş dünyası, Wall Street, Amerikan filmleri ve kalabalık bir metropol gelir aklınıza. Paris, aşk ve moda şehridir. Barcelona, ünlü futbol takımının yanı sıra kentin tarihi dokusu, Gaudi mimarisi ve plajları ile özel bir şehirdir.

Bu şehirler bilinçli bir şekilde yürütülen çalışmalar ve festivallerle kendini pazarlamıştır. Böyle bir başarıyı yaratmak, zannedildiği kadar kolay değildir. Ziyaretçi veya yıllık ulaşılan turist sayısı ile markalaşma süreci özetlenemez.

Antalya , verilere göre geçtiğimiz yıl Paris, Londra ve New York’tan sonra en çok turist alan şehirdir. Yine aynı listede İstanbul da ilk on içerisinde yer almaktadır. Ancak, ne İstanbul’un ne de Antalya’nın uluslararası anlamda, güçlü marka imajları bile yeterli olmuyor.
Mersin içerisinde düşünüldüğünde, ne yazık ki marka yönetimini kavrayamamış, global anlamda pazarlama çalışmalarından yoksun bir tablo karşımızda bulunmaktadır.
Spor Toto Süper Lige yükselen kentimiz temsilcisi Mersin İdman Yurdu ve yeni yapılan Mersin Arena sporda markalaşma adına tarihi bir fırsatı yakalamıştır. Mersin Arena'da yakalanacak kent ruhu Mersin'i bir spor markası yapacaktır.

Mersin için bakılacak olursa, verilen örnekler nasıl değerlendirilebilir ve nasıl bir yol haritası izlenebilir nedir Mersin'in marka gücünü yükseltecek olan doğru pazarlama gücü ?
Dünyadaki şehirlerin markalaşırken bir sembol ile ön plana çıktığını görüyoruz.

Şehir mimarisinin, doğal güzelliklerinin, sanayinin, plajların ve futbolun kentlerin markalaşması yönünden ne kadar etkili olabileceğini çeşitli örnekler üzerinde gördük.
Gerek doğal güzellikleri, gerekse de kendilerine has özellikleriyle aslında markalaşma potansiyeline sahip güçlü bir Mersin vardır.

Mersin'de mevcut düzeni bir pazar olarak nitelendirecek olursak, kenti de yaratılmak ve geliştirilmek istenen bir marka olarak ele alırsak, pazardaki konumlandırmanın da doğru yapılması gerekir. Mersin bir sanayi kentini mi, yoksa bir tarım mı? Yada spor kenti mi ? Yada sanatçıların yetiştiği bir edebiyat kenti mi ? Yada yemekleri ile ünlü bir kent mi ?

Marka yönetiminde de önemli nokta doğru soruları sorabilmektir. Mersin'de üretilen her şey, Mersin'li sanatçı,yazar,siyasetçi,spor adamları markalaşma sürecinde kentte yapılacak etkinliklerle Mersin'in ülke genelinde kimliği ve markalaşması için tarihi bir misyon üstlenecek ve yönlendirici olacaktır.

Mersin hem tarihi yönden hem doğal güzellikler yönünden pek çok zenginliğe sahiptir. Mersin'i marka kent yapmak için, bu bir avantajdır. Kızkalesi,Kanlı divane, Eshabıkeyf,Cennet Cehennem başta olmak üzere tarihi misyonu olan bu yerler Mersin'in marka yönetimini yaparken profesyonelce yaklaşılması halinde en büyük güçtür.
Doğru ve profesyonelce bir planlama ile Mersin'in hem ulusal hem de uluslararası güçlü bir marka olamaması için herhangi bir engel yoktur.Hiç yorum yok! Yorumunuzu eklemek için tıklayınız

Yazarın önceki yazıları


Hiç yorum yok! Yorumunuzu eklemek için tıklayınız

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan 33numara.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunan Haberler